Bir segmentasyon programından beklentileriniz nelerdir?
Thread poster: fatihbarut
fatihbarut
fatihbarut
Local time: 01:54
English to Turkish
Aug 23, 2017

Arkadaşlar;
Word dokümanlarını çeviri öncesinde segmentasyonla iki sütun tabloya "Kaynak dil / Hedef dil" dönüştürecek bir segmentasyon programı sizce
(Lütfen her madde hakkındaki görüşlerinizi ayrı yazınız).

1- Text box'ların içini tanımalı mıdır? Yoksa kullanıcıyı text box bulunan dokümanlardan çalışmadığı konusunda uyarması yeterli midir?
Zira text boxlar nadir kullanılır. Genellikle yanlış taranmış PDF dokümanlarını
... See more
Arkadaşlar;
Word dokümanlarını çeviri öncesinde segmentasyonla iki sütun tabloya "Kaynak dil / Hedef dil" dönüştürecek bir segmentasyon programı sizce

1- Text box'ların içini tanımalı mıdır? Yoksa kullanıcıyı text box bulunan dokümanlardan çalışmadığı konusunda uyarması yeterli midir?
Zira text boxlar nadir kullanılır. Genellikle yanlış taranmış PDF dokümanlarının dönüştürüldüğü kirli .doc dosyalarında bulunur ve segmente edilmeleri sorunludur.

2- Bütün o ıncık kıncık ayarları (?, :, ; vs. vs. den böl) ne kadar gereklidir? Bu seçenekler kullanıcıya verilmeli midir? Yoksa sadece . ve ? gibi ana imla işaretlerini kesme noktası olarak kullanıp geçmek mi gerekir

3- Bir noktanın cümle sonu nokta olmadığını (ondalık vb.) anlayıp otomatik olarak gereksiz bölmeler engellenecektir ancak yine de kullanıcı daha sonra segmente edilmiş parçaları istediği noktadan bölmek veya birleştirmek ister mi istemez mi (sanırım bu sorunun yanıtı kesin bir evet ama sormadan edemedim)

4- Çevrilmiş bir dokümanın orjinali ile tıpa tıp aynı olması evet mükemmelidir ama taranmış kirli dokümanlar için acı verici bir uğraşı gerektirir. Müşterilerinizin talepleri doğrultusunda cevap verecek olursanız "Bir çeviri programının çıktısı tamamen orjinal doküman ile aynı olmalı mıdır? Yoksa içerik çevirisi resim grafik vb. içerikle uygun şekilde tekrar bir araya getirilse ama orjinal dosyadaki kadar estetik olmasa kabul görür mü?

İlk parti sorularım bunlar.

Selam.
Collapse

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Yanıtlarım Aug 23, 2017

fatihbarut wrote:

Arkadaşlar;

Segmentasyon programı dediğiniz CAT programı olsa gerek, desteklenen dosya türlerini Word belgeleriyle sınırlandırmak programı da sınırlandırmak olmaz mı?

Zira text boxlar nadir kullanılır. Genellikle yanlış taranmış PDF dokümanlarının dönüştürüldüğü kirli .doc dosyalarında bulunur ve segmente edilmeleri sorunludur.

Metin kutuları benim deneyimlerime göre de nadiren kullanılır ama CAT programları bunları göz ardı etmemeli.

2- Bütün o ıncık kıncık ayarları (?, :, ; vs. vs. den böl) ne kadar gereklidir? Bu seçenekler kullanıcıya verilmeli midir? Yoksa sadece . ve ? gibi ana imla işaretlerini kesme noktası olarak kullanıp geçmek mi gerekir

Kesinlikle gerekli, zaten bu tür listeleri oluşturmak ve paylaşmak zor değil.

3- Bir noktanın cümle sonu nokta olmadığını (ondalık vb.) anlayıp otomatik olarak gereksiz bölmeler engellenecektir ancak yine de kullanıcı daha sonra segmente edilmiş parçaları istediği noktadan bölmek veya birleştirmek ister mi istemez mi (sanırım bu sorunun yanıtı kesin bir evet ama sormadan edemedim)

Çeviri sırasında yanlış ayrılmış segmentler birleştirilebilir, bazen de iki segmenti birleştirmek gerekir. Bunlar olağan işler yani!

4- Çevrilmiş bir dokümanın orjinali ile tıpa tıp aynı olması evet mükemmelidir ama taranmış kirli dokümanlar için acı verici bir uğraşı gerektirir. Müşterilerinizin talepleri doğrultusunda cevap verecek olursanız "Bir çeviri programının çıktısı tamamen orjinal doküman ile aynı olmalı mıdır? Yoksa içerik çevirisi resim grafik vb. içerikle uygun şekilde tekrar bir araya getirilse ama orjinal dosyadaki kadar estetik olmasa kabul görür mü?

Çeviri sırasında kaynak ve erek dillere göre sözcük sayısı artar veya azalır, bu da sayfa yapılarını değiştirir. Orijinaline yakın bir görünüm elde etmek için mesai harcamanız gerekir. Profesyonel bir çevirmen ek ücret karşılığında bunu yapabilir. Bununla uğraşmak istemiyorsa veya bilgisi bu iş için yeterli değilse bu işleri müşteri (çeviri bürosu olduğunu var sayıyorum) yapar. Doğrudan son müşteriye iş verilecekse ve çevirmen bununla uğraşmak istemiyorsa ücreti karşılığında başka bir profesyonele yaptırabilir.

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
devam edin Aug 24, 2017

Arkadaşlar;

------ Segmentasyon programı diye bir şey duymadım. Sadece bu işi yapacaksa, word'ün metni tabloya çevir işlevi bile bu işi kolaylıkla yapabilir. CAT tool ise ayrı bir şey.

1- Text box'ların içini tanımalı mıdır? Y
... See more
Arkadaşlar;

------ Segmentasyon programı diye bir şey duymadım. Sadece bu işi yapacaksa, word'ün metni tabloya çevir işlevi bile bu işi kolaylıkla yapabilir. CAT tool ise ayrı bir şey.

- Word lie text box çok kullanılmaz, ama power point ile çok kullanılır.

---- Elbette. Mesela, hard return (enter ile sonraki satıra geçmek vs. bu opsiyonlar olmalı.

---- Mevcut CAT araçlarının hepsinde segment birleşme vardır. Bazen kullanıyorum ve çok faydalı, çünkü İngizlice dil yapısı ile Türkçe dil yapısı uyuşmuyor, mecburetn tek cümle haline getirmeniz gerekiyor, özellikle de hukuk çevirilerinde.

----- Biraz zor. İngilizceden Türkçeye yapılan bir çeviride, genellikle hedef dilde cümle sayısı %80 gibi azalır. Metin kısalınca, aynı layout'u tutturmak zor. Ayrıca böyle bir beklenti de yok; nihai belge düzgün gözüksün yeter.

Ne programı yapmaya çalıştığınızı anlamadım. Segmentasyon programı, CAT araçlarının bir alt fonksiyonu. Kimse sadece segmentlere ayırma yapan bir program talep etmez. Yok kapsamlı bir CAT aracı yapacaksanız, bu bambaşka bir iş. Sanırım daha önce bu tür bir deneyiminiz olmuştu. Çabalarınızı takdirle karşılıyorum, ama 5 dakikalık intro koyarak yaptığınız program çok eksikti. Ayrıca bu kesinlikle ekip işi. Sadece programcı ayağı değil, çevirmen bakışı da gerekli. Yine de lütfen devam edin.
Collapse

betül asiye karpuzcu
betül asiye karpuzcu  Identity Verified
Turkish to English
+ ...
bazı yorumlar Aug 24, 2017

Segmentlere ayırma işini CAT tool'un kendisi yaptıktan sonra, o haliyle çeviri yaparken:
- Mesela bazen birleştirilmesi gereken 2 segment birleştirilemiyor (örn. özellikle sunucuya bağlanıp çalışıyorken, kaynak metni değiştiremiyor, segmentlere bölme kurallarına dokunamıyorsam ve misal CAT tool sayfa sonuna gelen kelimeden bölüyor, cümlenin kalanı diğer sayfada olduğu için birleştirmiyorsa, en azından çoğu kez böyle oluyor) ben böyle durumlarda ilk segment 5
... See more
Segmentlere ayırma işini CAT tool'un kendisi yaptıktan sonra, o haliyle çeviri yaparken:
- Mesela bazen birleştirilmesi gereken 2 segment birleştirilemiyor (örn. özellikle sunucuya bağlanıp çalışıyorken, kaynak metni değiştiremiyor, segmentlere bölme kurallarına dokunamıyorsam ve misal CAT tool sayfa sonuna gelen kelimeden bölüyor, cümlenin kalanı diğer sayfada olduğu için birleştirmiyorsa, en azından çoğu kez böyle oluyor) ben böyle durumlarda ilk segment 50 karakterse aşağı yukarı o kadar karakteri ilk segmente kalan karakterleri diğer segmente filan yazıyorum, özellikle uzunsa onu tek segmente yığmıyorum (bazı arkadaşlarda görüyorum CAT tool segmentleri birleştirmese de onlar tek segmente giriyor çeviriyi sonraki segmente "." koyuyor sadece ama bu, hedef metni kaydederken mizanpajı bozuyor ve "." koyulan segment için daha sonra match getirmiyor). Özellikle uzun hukuki cümlelerde birleştiremiyorsam; özne-yüklem yerlerini tersine döndürmeden vb. taktiklerle, segment uzunluklarına bakarak ve daha sonra karşıma çıktığında TMden gelecek yardımı en efektif hale getirecek çeviriyi yapmaya çalışıyorum. Atıyorum cümle X party agrees and acknowledges diye başlamış altında bir dizi maddeler var aslında tek cümle, ama segmentlere bölünmüş ve birleşmiyor. Ben Türkçede fiili en sona da atabilirim ama atmıyorum; x taraf ikrar ve tasdik eder ki... diye çevirerek gidiyorum, gibi. Bu en basit örnek ama anlatmak istediğim layout ve match konusunda bana en yardımcı olacak yolu izliyorum, bunu burada anlatmak zor ama umarım bir fikir vermiştir

1- Text box'ların içini tanımalı mıdır? --E tabi. Aslında basit bir mantığı olsa mesela her sayfadaki text box, footer, header ve sayfa sayısı alanlarını misal o sayfaya ait en son segmentler olarak alsa mantıklı olabilir- hatta bu bilgileri segment bize verebilir (burası bir text box anlamında). Bazen hangi segment sayfada nereye karşılık geliyor anlamak için (live doc) veya kaydedip bakmak gerekiyor.

2- Bütün o ıncık kıncık ayarları (?, :, ; vs. vs. den böl) ne kadar gereklidir? Bu seçenekler kullanıcıya verilmeli midir? Yoksa sadece . ve ? gibi ana imla işaretlerini kesme noktası olarak kullanıp geçmek mi gerekir -- bütün bu ayarların zaten by default basit bir sistemi var, gerektiğinde kullanmak için her türlü opsiyon olmalı.

3- Bir noktanın cümle sonu nokta olmadığını (ondalık vb.) anlayıp otomatik olarak gereksiz bölmeler engellenecektir ancak yine de kullanıcı daha sonra segmente edilmiş parçaları istediği noktadan bölmek veya birleştirmek ister mi istemez mi (sanırım bu sorunun yanıtı kesin bir evet ama sormadan edemedim) --kesin evet:)

4- Çevrilmiş bir dokümanın orjinali ile tıpa tıp aynı olması evet mükemmelidir ama taranmış kirli dokümanlar için acı verici bir uğraşı gerektirir. Müşterilerinizin talepleri doğrultusunda cevap verecek olursanız "Bir çeviri programının çıktısı tamamen orjinal doküman ile aynı olmalı mıdır? Yoksa içerik çevirisi resim grafik vb. içerikle uygun şekilde tekrar bir araya getirilse ama orjinal dosyadaki kadar estetik olmasa kabul görür mü? -- kendi müşterilerim için: CAT tool ile çeviri yaptırıp buna göre ücretlendiren kimse benden mizanpaj beklemiyor. ben de zaten yapmıyorum.
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Bir segmentasyon programından beklentileriniz nelerdir?

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »